TARGET 4. Uluslararası Tarım ve Gıda Etiği Kongresi Sona Erdi

20 Kasım 2023
BD Sayı: 2023/16

TARGET 4. Uluslararası Tarım ve Gıda Etiği Kongresi Sona Erdi

Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) tarafından Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinin ev sahipliği ve işbirliğiyle 16-17 Kasım 2023 tarihlerinde düzenlenen TARGET 4. Uluslararası Tarım ve Gıda Etiği Kongresi sona erdi.

Yaklaşık 300 kişinin katıldığı Kongre’de, iki gün boyunca iki ayrı salonda paralel sunumların bulunduğu oturumlar gerçekleştirildi. Küresel düzeyde her geçen gün daha yoğun yaşanmaya başlanan krizler nedeniyle özel konu alanı “Afetlere Dirençli Bir Tarım ve Gıda Sistemi” olarak seçilen 4. Uluslararası Kongrede, 20 ayrı oturumda, 16 adedi yabancı olmak üzere 76 konuşmacı tarafından sunumlar yapıldı. Konuşmacıların ortak biçimde vurguladığı konu ise tarım ve gıda etiğine eskisinden çok daha fazla ihtiyaç duyuluyor olmasıydı.

Farklı disiplinler ve farklı sektörlerden nitelikli bir katılımcı grubunun izlediği Kongrenin açılış konuşmaları TARGET Yönetim Kurulu ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Cemal Taluğ, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Atar ve BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu tarafından yapıldı.

Prof. Dr. Cemal Taluğ açılış konuşmasında; ilgili yükseköğrenim kurumlarında tarım ve gıda etiği eğitiminin geliştirilmesi gereğini vurguladı.

Kongrenin Açılış Konferansı, Hollanda- Wageningen Üniversitesinden Prof. Dr. Bart Gremmen tarafından sunuldu. Prof. Gremmen tarım ve gıda etiğine duyulan ihtiyacın nedenlerini, çeşitli etik yaklaşımlar açısından tartışan bir sunum gerçekleştirdi. Bu özel oturumun başkanlığını, TARGET Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. N. Yasemin Yalım yürüttü.

Açılış konferansının ardından Kongre iki gün boyunca, iki ayrı salonda sürdürülen oturumlarla devam etti. Bu iki gün boyunca, tarım ve gıda etiği alanıyla ilgilenen pek çok akademisyen, uzman, meslek mensubu ve paydaş kurum temsilcisi çalışma ve birikimlerini sunma ve birbirlerinin birikimlerinden faydalanma fırsatı buldular.

Prof. Dr. Cemal Taluğ başkanlığında gerçekleştirilen Kongrenin Kapanış Oturumunda; Prof. Dr. Richard Falk ile Prof. Dr. Hilal Elver “Afetlere Eğilimli Dünyada Dirençli Gıda Sistemine Doğru”, Prof. Dr. Mustafa Koç “Afet, Tehlike, Felaket: Kader Toplumunda Risk Yönetimi”, Prof. Dr. Paul B. Thompson “Tarım Ne İçindir? Etik İçin Bir Soru” ve Prof. Dr. Robert L. Zimdahl “Tarım Etiğinin Uluslararasılaşması” başlıklı konuşmalarını sundular.

Son olarak, Kongrenin hazırlanmasında ve hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Prof. Dr. Cemal Taluğ; “Coşkulu ve değerli bir bilgi ve tartışma şöleni olarak geçen Kongremiz TARGET’in Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümüne mütevazı ama gönülden bir armağanıdır” dedi. Prof. Dr. Taluğ sözlerini, “Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün emanetini koruma ve yüceltmede her zamankinden daha da fazla kararlı ve sorumlu davranacak ve daima O’nun ışıklı yolunda yürüyeceğiz” diyerek tamamladı.